Ako vybrať tapety a bordúry?

Tapety na stenu sa znovu vracajú do módy predovšetkým vďaka veľkému výberu dekorov a štruktúr. Obrazové tapety vytvoria atmosféru, ktorú tak ľahko nedosiahnete jednoduchým vymaľovaním interiéru. Jednoducho ich tiež skombinujete so zvyškom nábytku vytapetováním napríklad len jednej steny alebo časti miestnosti. Aby bol výber tapiet čo najjednoduchší, potrebujete vedieť pár základných informácií. Poradíme vám, ako sa vyznať v spleti materiálového zloženia, druhov, farieb a štruktúr.

Tapety na stenu sa znovu vracajú do módy predovšetkým vďaka veľkému výberu dekorov a štruktúr. Obrazové tapety vytvoria atmosféru, ktorú tak ľahko nedosiahnete jednoduchým vymaľovaním interiéru. Jednoducho ich tiež skombinujete so zvyškom nábytku vytapetováním napríklad len jednej steny alebo časti miestnosti. Aby bol výber tapiet čo najjednoduchší, potrebujete vedieť pár základných informácií. Poradíme vám, ako sa vyznať v spleti materiálového zloženia, druhov, farieb a štruktúr.

Doba čítania 8 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Základné rozdelenie

Veľké množstvo fólií a tapiet na stenu môže sprvu pôsobiť ľahko chaoticky. Ak si však hneď zo začiatku ujasníte, akú funkciu by mala dekorácia steny či nábytku spĺňať, ušetríte si niekoľko minút dlhého vyberania.

Tapety na stenu

Základným typom tapiet sú tie určené na pokrytie steny. Rozlišujeme papierové, vinylové a vliesové tapety, o ktorých bude v texte ďalej reč. Ich hlavnou výhodou je, že vytvárajú pravidelné a na seba nadväzujúce vzory. Dostupné sú vo viacerých farebných prevedeniach a na výber máte skutočne z tisíc motívov. Tapety sa predávajú na kotúče, pričom šírka sa najčastejšie pohybuje od 50 do 100 cm.

Tapety na nábytok

Skvelým a jednoduchým spôsobom, ako renovovať interiér, je prostredníctvom tapiet na nábytok. Tými môžete pokryť skrinky, dvere, kuchynské linky, chladničky a ďalšie hladké povrchy. Tieto tapety bývajú samolepiace a k ich aplikácii si vystačíte s nožnicami, ceruzkou a pravítkom.

Tapetou na nábytok môžete oživiť staré dvere alebo renovovať zašlú kuchynskú linku

Fototapety

Veľmi výrazným a väčšinou aj dominantným prvkom miestnosti budú fototapety. Jedná sa o celoplošný motív nadrozmernej grafiky, ktorá je niekoľkonásobne zväčšená a vytlačená na tapetový materiál. Fototapetou sa väčšinou dekoruje len jedna stena, ktorá na seba vždy upúta pozornosť. Skvele sa hodí napríklad do detských izbičiek. Pri výbere si starostlivo skontrolujte rozmery steny. Šírka a výška múru bude podstatná, pretože fototapety sa predávajú ako hotový kus daného rozmeru. Zvyčajne sa skladajú z viacerých častí, ktoré sa lepia tesne vedľa seba a tak vytvoria jednoliaty motív.

Samolepiace fólie

Na nesavé podklady, ako je spomínaný nábytok, dvere, plasty a dosky, sa najčastejšie používajú práve vysoko odolné a ľahko umývateľné samolepiace tapety. Ako bolo popísané vyššie, tie sú určené predovšetkým na renováciu nábytku skôr než pre aplikáciu na stenu. Ak sa napriek tomu rozhodnete tapetovať stenu, je potrebné ju pred aplikáciou samolepiacej tapety opatriť lakom alebo iným náterom, aby bol povrch maximálne hladký.

Tapetou na nábytok môžete oživiť staré dvere alebo renovovať zašlú kuchynskú linku

Bordúry na stenu

Samostatnou kategóriou sú bordúry na stenu, teda špeciálne dekoratívne pásy, ktoré slúžia ako doplnok k tapetám alebo samostatne, ako oživenie holej steny. Bordúrami môžete rozdeliť tapety na stene, maľby a iné dekorácie. Vyrábajú sa v úzkych šírkach napr. 5 cm, 10 cm, 15 cm.

Výber podľa materiálu

Papierové tapety

Hlavnou výhodou tapiet z papiera je ich nízka cena a schopnosť držať na miestach, z ktorých by ostatné tapety padali. Oproti ostatným materiálom sú však tieto najčastejšie dvojvrstvové tapety náchylné k poškodeniu a navlhnutiu. Umiestňujú sa preto do miest, kde sa predpokladá častejšia výmena, teda napríklad detskej či študentskej izby.

Vinylové tapety

Podobne ako papierové tapety sú aj vinylové tvorené dvoma vrstvami. Spodná vrstva sa skladá z papiera a vrchná z vinylu, ktorý možno ľahko umývať. Vrchná vrstva je vyrobená spôsobom horúcej razby alebo napenením, čím tapeta dosahuje krásne povrchové štruktúry, napr. omietky. S vinylom môžete tapetovať aj čiastočne nerovné plochy a pre svoju odolnosť je perfektným riešením do vstupných chodieb, ale aj kúpeľní či kuchýň.

Vinylové tapety sa skvele hodia aj do vstupných priestorov a chodieb

Vliesové tapety

Ak hľadáte kvalitnú, priedušnú a stálofarebnú tapetu do obývacej izby, siahnite po vliesovom prevedení. Vlies je zmes buničiny so syntetickými textilnými vláknami. Ide o dvojvrstvové tapety so spodnou vrstvou z vliesu a vrchnej z vinylu. Vlies je pomerne nový materiál, ktorý je obľúbený pre svoju pružnosť a jednoduchú aplikáciu. Vďaka výbornej tepelnej a zvukovej izolácii sa používajú do celého radu interiérov od obývacích izieb, spální, ale aj reštaurácií či hotelov.

Textilné tapety

Tapety vyrobené z textilu sa používajú predovšetkým do luxusných priestorov reprezentatívnych sál, elegantných obývacích izieb a spální. Vďaka vyššej hmotnosti výborne poslúžia tiež ako tepelná a zvuková izolácia. Najčastejšie bývajú tvorené spodnou papierovou alebo vliesovou vrstvou. Ich nevýhodou je absorpcia okolitých pachov. Z toho dôvodu by sa v miestnosti tapetovanej textilom nemalo fajčiť.

Na čo sa zamerať

Farby

Neopomenuteľný faktor pri výbere tapiet je aj ich farebné prevedenie. Farby ovplyvňujú naše pocity, náladu a dokážu vytvoriť útulnú atmosféru domova. Každá farba má svoje vlastnosti, ktorým by ste mali venovať pozornosť. Výber tapety prispôsobte miestnosti. Do menších izieb vyberajte svetlejšie odtiene a tmavé farby používajte s mierou. Naopak vo veľkých a otvorených priestoroch môžete byť odvážnejší a dovoliť si výrazné vzory a tmavšie farby.

  • Fialová: melancholická, mystická, umelecká, introvertná

  • Modrá: studená, svieža, upokojujúca, duchovná

  • Zelená: prírodná, svieža, dôverná, upokojujúca, harmonizujúca

  • Sivá: nenápadná, rozumná, pasívna, stabilná

  • Čierna: tajomná, stiesňujúca, hlboká, udržujúca odstup

  • Biela: otvorená, nevinná, chladná, sterilná

  • Oranžová: veselá, dynamická, energická, povzbudzujúca, optimistická

  • Žltá: otvárajúca, dynamická, veselá, ľahkomyselná

  • Červená: vyzývavá, materiálna, posilňujúca, agresívna, vášnivá

  • Ružová: ženská, rozširujúca, emočná, nežná

  • Hnedá: útulná, nenáročná, odolná, dôverná

Okrem nábytku a ostatných dekorácií izby sa zamerajte aj na vhodnú kombináciu stien a podlahy. Tmavšia podlaha vytvára základ, ktorý dáva miestnosti stabilitu a istotu. Ak sú steny udržiavané svetlé, pôsobí miestnosť vzdušne a priestranne. Tmavo zdôraznená stena miestnosť skracuje. Ak potrebujete priestor skôr predĺžiť do výšky, vyberajte tmavšie podlahy spolu so stenou a svetlý strop.

Vzor a motív

To, ako bude celkovo daná izba vnímaná, veľmi závisí na farebnosti a motívu tapiet. Tie dokážu celú miestnosť razom oživiť a premeniť na nepoznanie. Podobne ako farby aj vzory môžu izbu opticky zväčšiť a zmenšiť. Ak ste sa vzhliadli vo výraznom vzore či fototapete, prispôsobte tejto nápadnej dekorácii celkový štýl izby. Keďže tapeta upúta na prvý pohľad, je potrebné pristupovať ku zvyšku miestnosti o niečo striedmejšie a nesnažiť sa originálnu dekoráciu ešte niečím doplniť a prebiť.

Dominantná stena môže byť tvorená fototapetou či výraznejším vzorom

Fototapety sa väčšinou vybavuje len jedna stena (tzv. dominantná), najlepšie tá naproti hlavným dverám v miestnosti, prípadne tá, ktorá je najmenej prerušovaná okennými alebo dvernými otvormi. Okrem dominantnej steny existuje tzv. vodiaca. Jej hlavným cieľom nie je upútať pozornosť ako v prípade výraznej dominantnej steny, ale smerovať zrak na určitý cieľ. Ide väčšinou o dlhé a úzke priestory, ktorým vhodne zvolená tapeta pomôže vyrovnať architektonické nezrovnalosti či prekonať monotónnosť priestoru.

Výber motívu je veľmi individuálny a tiež závisí od charakteru miestnosti. Pokiaľ máte radi ruch veľkomesta, môžete siahnuť po fotografii New Yorku alebo Paríža. Veľmi obľúbené sú ďalej prírodné motívy, fotky lesa či kvetín, ktoré navodzujú pokoj a harmóniu.

Najčastejšie otázky

Ako zistiť spotrebu tapety?

Najdôležitejším údajom bude šírka kotúča a raport - opakovanie vzoru. Raport tapety sa označuje piktogramom a číslom, napr. 32, 40, 64, 70. Najčastejšie je to číslo 64, tzn. že sa vzor opakuje každých 64 cm. Pokiaľ máte stenu vysokú 2,5 m, tak sa daný vzor na tapete zopakuje približne štyrikrát. Ďalší pás musíte posunúť tak, aby vzor nadväzoval, vtedy musíte nejakú časť z tapety odstrihnúť.

Striedanie vzorov zistíte podľa hodnôt raportu, najčastejšie ide o 64 cm šírky

Aké lepidlo na tapety?

Lepidlo je dôležitá súčasť tapetovania. Každý predajca by mal odporučiť najvhodnejší typ a množstvo. Všetky kvalitné lepidlá sú balené iba v prášku. Pripravená tekutá hmota má potom životnosť len pár dní. Na prípravu lepidla budete potrebovať dostatok vody. V túto chvíľu sa riaďte návodom, nikdy nedávajte viac vody než je uvedené na štítku produktu, tapety by potom na stene nemuseli správne držať. Vlažnú vodu v nádobe roztočte hladidlom a postupne pridávajte prášok.

Aplikácia tapety

Každé tapetovanie sa líši v závislosti na danom type tapety. Najjednoduchšia je pochopiteľne samolepiaca fólia, hneď po nej vlies, u ktorého sa lepidlo nanáša len na stenu a jedná sa o tzv. lepenie za sucha. Naopak na papierové a vinylové tapety treba lepidlo naniesť napriamo, vďaka čomu tapety ľahko navlhnú a budú pripravené k lepeniu. Na stenu musíte v tomto prípade lepidlo aplikovať tiež.

Nábytkové tapety je pred nanesením nutné zmerať a zostrihať,. Pomocou ceruzky a pravítka si na ne predkreslite zvolený tvar a nožnicami vystrihnite. Potom odlepte zhruba 10 cm spodného papiera a priložte tapetu na hrany nábytku. Pomalým tiahlym pohybom sťahujte zvyšok spodného papiera a uhladzujte najlepšie stierkou od stredu k stranám. Ak by na povrchu vznikli bubliny, opatrne ich prepichnite špendlíkom a uhlaďte.